Przemysł transportowy i budowlany to szeroki i stabilny rynek. Dlatego również opony ciężarowe to produkty, które znajdują rzesze klientów chętnych do ich zakupu. W sklepie oponyprzez.net możesz znaleźć wszelkiego rodzaju opony ciężarowe wszystkich topowych marek.

Opony ciężarowe i ich podział

Z uwagi na szereg różnych zastosowań, a także mnogość maszyn o charakterze ciężarowym, opony ciężarowe dzieli się na sześć podstawowych segmentów.

  • Długodystansowe
  • Do transportu regionalnego
  • Do transportu zimowego
  • Transport miejski
  • Transport budowlany/mieszany
  • Opony typu off-road.

Do tego opony ciężarowe dzieli się jeszcze pod względem osi, na której mają pracować. Podstawowe oznaczenia osi to oś prowadząca (F lub S), oś naczepowa (T)  i opony na oś napędową (D). Michelin wyróżnia dodatkowo oznaczenie osi wleczonej i pchanej.

Opony ciężarowe dzieli się również przez pryzmat prestiżu marki oraz ceny. W ten sposób można wymienić opony ciężarowe premium oferowane przez marki takie jak Michelin, Continental czy Nokian. To właśnie te marki oferują najwyższą jakość oraz doskonałe osiągi w każdych warunkach. Ich produkcja zapewnia również opony ciężarowe o wysokiej specjalizacji do niecodziennych warunków. Średnia półka cenowa oferuje ogumienie, które zapewnia optymalne parametry oraz sprawdza się w różnych okolicznościach. Klasa ekonomiczna to kompromis pomiędzy dobrym zachowaniem auta ciężarowego na drodze a atrakcyjną ceną. Modele budżetowe nie są aż tak dopracowane pod względem technologicznym, ale posiadają wszystkie najważniejsze opony ciężarowej, są wytrzymałe i nadają się na różne warunki drogowe. Zawsze warto wziąć pod uwagę warunki, w jakich eksploatowane będzie ogumienie oraz wymagania, jakie muszą spełniać opony stosowane w danym pojeździe.

Opony ciężarowe – oznaczenia

Aby dokładnie określić jakie opony ciężarowe są nam potrzebne, warto dokładnie przyjrzeć się obecnie posiadanym egzemplarzom. Oznaczenia umieszcza się na profilu opony ciężarowej tak, aby były zawsze widoczne i proste w odczytaniu. Pierwszym i najbardziej rzucającym się w oczy oznaczeniem jest marka producenta oraz oznaczenie bieżnika. Następnie wyróżnić można rozmiar. Najczęściej podawany w konfiguracji: szerokość/profil-średnica. Oznaczenie „R” oznacza opony ciężarowe w konstrukcji radialnej. Dalej na oponie znajdziesz oznaczenie DOT i rok produkcji zapisywane w ten sposób: 1219. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a kolejne rok produkcji. Jednak najistotniejsze parametry jakie posiadają opony do samochodów ciężarowych to indeks nośności i indeks prędkości. Pierwszy informuje o tym, jakie maksymalne obciążenie może wytrzymać opona, podczas jazdy z największą dopuszczalną prędkością, którą natomiast wskazuje drugi. Ze względów bezpieczeństwa w obu tych przypadkach lepiej trzymać się zaleceń producenta samochodu , które można zaleźć w instrukcji. Należy też zwracać uwagę na typ opon pod względem jej umiejscowienia na osi.

Comments are closed.

Pin It xos2.com https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ home.pl