Myślisz o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy warto? Poznaj zalety takiego działania i samodzielnie podejmij decyzję, czy prowadzenie takiego biznesu będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem. 

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

W Polsce świadczenie usług lub sprzedaż produktów może odbywać się na wiele sposobów. Każdy z nich musi być jednak legalny i uczciwy. Wśród uregulowanych prawnie metod świadczenia różnego rodzaju ofert wyróżnia się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Charakteryzują ją takie kwestie, jak:

 

  • jest zorganizowana,
  • obowiązki są wykonywane w imieniu przedsiębiorcy,
  • praca odbywa się metodą ciągłą,
  • głównym celem biznesu jest zarobek. 

 

Jeśli wynagrodzenia uzyskiwane w firmie, nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia w Polsce w przeciągu ostatnich 60 miesięcy, to rejestracja takiej firmy jest nieobowiązkowa. W każdym innym przypadku konieczne jest złożenie wniosku do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Należy to zrobić w najbliższym dla przyszłego przedsiębiorcy urzędzie lub na stronie internetowej.

Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Posiadanie własnego biznesu wiąże się z niemałą odpowiedzialnością. Istotną kwestią, jaką należy uwzględnić w trakcie zakładania jednoosobowej działalności, jest pewność możliwości utrzymania się na rynku biznesowym. Posiadanie dobrego pomysłu na biznes oraz odpowiednich warunków do czerpania zysków finansowych to jednak idealny powód do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która posiada bardzo dużo zalet.  

Niższy podatek dochodowy 

Osoby, które zakładają jednoosobową działalność gospodarczą, mają możliwość odliczania kosztów ponoszonych z wydatkami, które są niezbędne do utrzymania firmy na polskim rynku. Należy wspomnieć, że posiadanie własnego biznesu wiąże się nie tylko z nabywaniem różnego rodzaju materiałów potrzebnych do sprzedaży. Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga również dobrze prowadzonej biurokracji. W tym bardzo często pomaga obsługa księgowa, której koszty można uznać jako wydatek obniżający wartość podatku dochodowego. 

Łatwe nawiązywanie współpracy

Kontrahenci, z którymi przedsiębiorcy bardzo często chcą nawiązywać współpracę, cenią sobie właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy wystawiają faktury. Takie rozwiązanie jest dla kontrahentów bardzo korzystną opcją, ponieważ nie obliguje ona zleceniodawców do odprowadzania podatków czy składek na ZUS. 

Niezależność i wysokie zyski

Posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej to przede wszystkim wysoka niezależność. Założenie własnej firmy nie wymaga dostosowywania swojego czasu do pracodawcy lub klientów. To właściciel decyduje sam, w jakich godzinach pracuje oraz z jakiego miejsca to robi. Jego główną odpowiedzialnością jest wywiązanie się ze swoich obowiązków i dążenie do postawionych sobie celów. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie dużych zysków finansowych. 

 

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań dobrze wiedzieć, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, należy prowadzić rzetelną księgowość. Bardzo często właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych decydują się na zlecenie tego zewnętrznym firmom. Jedną z nich jest M&B Biuro Rachunkowe. Powierzenie odpowiedzialności profesjonalistom znacznie odciąża przedsiębiorcę, pozwalając mu na rozwój innych obszarów jego działalności.  

Comments are closed.

Pin It